+48 664 653 563 alakummer@gmail.com

 

1. „Weź pod uwagę, że wielka miłość i wielkie osiągnięcia niosą ze sobą wielkie ryzyko”.

Każda silna emocja niesie za sobą kolejną i być może nawet jeszcze silniejszą emocję. Czasem z pozoru wielka miłość może dać nam równie wielkie cierpienie. Ale wszystko jest nam potrzebne po coś, każde doświadczenie budzi nas do nowego życia. Doświadczając uczymy się żyć, a życie w samotności jest ucieczką przed doświadczaniem. I chociaż wielka miłość, czy wielkie osiągnięcia niosą za sobą pewne ryzyko, to i tak warto ich doświadczać.

 

2. „Kiedy przegrywasz, nie przegrywaj lekcji”.

Kiedy ponosimy porażkę, uczymy się nowej lekcji. Nie odrzucajmy swoich niepowodzeń, a zatrzymajmy się na chwilę, poczujmy je głęboko w swoim sercu próbując zarazem zrozumieć ich sens, i dopiero wówczas nie oglądając się za siebie pójdźmy dalej.

3. „Podążaj za trzema rzeczami: szacunkiem dla innych ludzi, szacunkiem dla siebie oraz odpowiedzialnością za wszystkie swoje czyny”.

Każdy człowiek jest częścią istnienia wszystkich ludzi wokół. Żyjemy wśród ludzi, z ludźmi i dla ludzi. Nie szanując ludzi, nie szanujemy siebie i nie możemy prawidłowo wzrastać. Każdy nasz czyn wpływa na innych, po czym wraca do nas jak bumerang. Dlatego warto czuć odpowiedzialność nie tylko za czyny, ale i słowa, i  myśli.

4.  „Pamiętaj, że nie otrzymać tego czego się chce, to czasem wspaniały łut szczęścia”.

Często tak bardzo kogoś lub czegoś pragniemy i wydaje nam się, że musimy to mieć za wszelką cenę. Nic bardziej błędnego! Im bardziej robimy coś „na siłę”, tym częściej dostajemy „po głowie”, a nasza sytuacja z pozoru niefortunna, może później okazać się zdecydowanie szczęśliwsza.

5.  „Ucz się zasad, abyś wiedział jak złamać je we właściwy sposób”.

Są momenty w naszym życiu, gdzie lepiej złamać stare zasady, po to, by pójść naprzód drogą wolności i szczęścia.

6. „Nie pozwól, aby mała kłótnia, zraniła wielką przyjaźń”.

Kiedy zrozumiemy, że każdy ma prawo do własnych poglądów, opinni, czy odczuć, wówczas nawet największa sprzeczka nie będzie w stanie nas zranić. Pamiętajmy, że od każdej „racji”, ważniejszy jest  człowiek i jego przyjaźń.

7. „Kiedy uświadomisz sobie, że popełniłeś błąd, podejmij natychmiastowe kroki, aby go poprawić”.

Czasami się mylimy, czasami kogoś krzywdzimy. Raz przyjmujemy rolę to ofiar, to znów katów, często nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Jednak moment, w którym uświadomimy sobie swoją pomyłkę, niech zawsze będzie dla nas również momentem, w którym zdecydujemy się to naprawić.

8. „Spędź trochę czasu w samotności każdego dnia”.

Zostając chociaż parę minut dziennie sam na sam ze swoimi myślami, stopniowo zaczynamy odnajdywać moc własnej siły. Kiedy zatopimy się choć na kilka chwil we włąsnej ciszy, całkowicie oddzieleni od innych ludzi, wtedy usłyszymy pieśń swojego ducha. Ta pieśń zawsze jest w nas, ale w towarzystwie innych ludzi najczęsciej jej nie słyszymy. Wsłuchajmy się zatem w siebie każdego dnia, chociaż przez chwilę. Z pewnością poznamy tajemnice, których istnienia nawet nie podejrzewaliśmy.

9. „Otwórz swoje ramiona na zmianę, lecz nie wypuszczaj swoich wartości”.

Człowiek ma to do siebie, że bardzo łatwo przyzwyczaja się do swoich nawyków i przekonań. Czasami aż za bardzo. Jeśli rozmawiamy z kimś o odmiennych poglądach i zaczynamy odczuwać niepokój lub gniew znaczy to, że nasz umysł jest zamknięty. Brakuje nam tolerancji. W otwartości umysłu jednak również tkwi pułapka. Jeśli zaczniemy przyjmować wszystko jak leci, zatracimy własne poczucie świadomości. Najlepiej przyjąć w tym wypadku drogę środka – akceptować innych i dopuszczać możliwość zmiany własnych przekonań oraz pilnować, żeby nie popaść w bezkrytyczne przyjmowanie cudzego światopoglądu.

10. „Pamiętaj, że cisza jest czasem najlepszą odpowiedzią”.

Kiedy uczeń zadaje pytanie mistrzowi, zawsze otrzymuje odpowiedź. Nawet jeśli jego uszy nie zarejestrują żadnego dźwięku, odpowiedź zawsze wisi w powietrzu. Otrzymanie odpowiedzi nie zawsze jest równoznaczne z jej przyjęciem. Dlatego powinniśmy uczyć się słuchać pozazmysłowo.

11. „Żyj dobrym, honorowym życiem. Kiedy się zestarzejesz i pomyślisz o nim, będziesz mógł cieszyć się nim po raz drugi”.

Wspomnienia sprawiają, że żyjemy podwójnie. Jeśli myśląc o przeszłości uśmiechamy się, znaczy to, że dobrze wykorzystaliśmy swój czas. Człowiek honoru nie musi wstydzić się swoich czynów. Kiedy nadejdzie czas opuszczenia tego świata nie będzie czuł do siebie i innych żalu.

12. „Kochająca atmosfera w domu jest fundamentem twojego życia”.

Wielu ludzi zdaje się zapominać o prawdziwym znaczeniu rodziny. Koncentrują się na karierze, zdobywaniu bogactwa i sławy, a bliskich pozostawiają samym sobie. Miłość ograniczają do kilku słów skreślonych pospiesznie na urodzinowej karcie z życzeniami. A przecież żaden sukces nie ma znaczenia, jeśli nie można go dzielić z kochającymi ludźmi. Żaden medal, dyplom czy premia świąteczna nie ogrzeją serca w chłodny zimowy wieczór.

13. „W niezgodzie z ukochanymi osobami, zajmuj się tylko obecną sytuacją. Nie przywołuj przeszłości”.

Kłótnia dwojga bliskich sobie osób może przerodzić się w prawdziwą wojnę. Przywołując dowody winy z przeszłości w chwili gniewu, doprowadzimy tylko do pogłębiania konfliktu. Zamiast więc kłócić się, próbujmy przedyskutować pojawiające się problemy na bieżąco, przeszłość traktując tylko jako źródło doświadczeń pomagających podejmować właściwe decyzje. A najważniejsze to nie obwiniać się, nie oceniać, a mówić jedynie o własnych uczuciach „tu i teraz”.

14. „Dziel się swoją wiedzą. To sposób na osiągnięcie nieśmiertelności”.

Kochając ludzi, nie pouczajmy ich, a dzielmy się jedynie swoimi doświadczeniami. Najcenniejszym skarbem jaki posiadamy są bowiem nasze doświadczenia i wypływająca z nich mądrość. To jest właśnie najlepszy sposób na osiągnięcie nieśmiertelności.

15. „Bądź łagodny dla Ziemi”.

Szacunek dla środowiska, w którym żyjemy jest ważny, ponieważ kiedy odejdziemy nasze dzieci i wnuki będą musiały mieszkać w pozostawionych przez nas warunkach. Niszcząc Ziemię, niszczymy naszych potomków. Eksploatując ponad miarę zubożamy następne pokolenia. Bądźmy więc łagodni dla naszej Matki Ziemi, a szczęście na niej będzie i dla nas i po nas rozkwitać.

16. „Raz do roku idź w miejsce, gdzie nie byłeś nigdy wcześniej”.

Zawsze jest takie miejsce na Ziemi, w którym tkwi tajemnica. To miejsce, w którym jeszcze nie byliśmy.. Kiedy się w nim znajdziemy, z pewnością spostrzeżemy coś nowego. Być może poznamy odpowiedź, której przez dłuższy czas szukaliśmy?

17. „Pamiętaj, że najlepszym związkiem pomiędzy ludźmi jest taki, w którym miłość dla siebie nawzajem przewyższa waszą potrzebę drugiej osoby”.

Szczęśliwa miłość nie polega na przywiązaniu się do siebie nawzajem. Kiedy kochamy prawdziwie, nie myślimy o własnych potrzebach i zachciankach, a spoglądamy z miłością na potrzeby drugiej osoby.

18. „Oceniaj swój sukces poprzez to, co musiałeś oddać, aby go osiągnąć”.

Realizując marzenia prawie zawsze w coś lub w kogoś inwestujemy. We wszechświecie nie osiągniemy niczego bez oddania czegoś w zamian. Każda bowiem nagroda ma swoją cenę. Zatem o jej prawdziwej wartości świadczy nasze poświęcenie. Im więcej dajemy, tym więcej dostajemy.

Interpretacja opisów: Alina Kummer

Moi drodzy, trafiłem dzisiaj na listę osiemnastu zasad życia według Dalajlamy. Zamieszczam je tutaj ze świadomością, że mogą się okazać pomocne wielu ludziom, a jednocześnie wzbudzić kilka interesujących przemyśleń.

1. „Weź pod uwagę, że wielka miłość i wielkie osiągnięcia niosą ze sobą wielkie ryzyko”.

Otwierając serce na drugiego człowieka, możemy otrzymać w zamian ból i cierpienie. Podejmując wyzwanie, narażamy się na porażkę. Każda decyzja w naszym życiu powoduje pojawienie się opcji cierpienia. Czy jednak warto nie podejmować ryzyka? Myślę, że lepiej narazić się na cierpienie, niż zamknąć w czterech ścianach swojego wewnętrznego świata i odgrodzić od ludzi.

2. „Kiedy przegrywasz, nie przegrywaj lekcji”.

Ponoszenie porażki nie oznacza od razu przegranej. Czasami, żeby nauczyć się czegoś wartościowego trzeba przyjąć do swego serca niepowodzenie. Z niego płynie lekcja równie wartościowa, jak z sukcesu. Zdarza się nawet – o wiele częściej niż moglibyśmy przypuszczać – że sukces jest mniej sprawnym nauczycielem niż porażka.

3. „Podążaj za trzema rzeczami: szacunkiem dla innych ludzi, szacunkiem dla siebie oraz odpowiedzialnością za wszystkie swoje czyny”.

Żyjemy wśród ludzi. To oznacza, że są oni częścią naszego istnienia. Człowiek, który nie szanuje innych naraża się na samotność. Jego duch nie może prawidłowo wzrastać. Człowiek, który nie szanuje siebie, nie będzie w stanie nauczyć się szacunku wobec innych. Kiedy zrozumiemy, że każdy z nas posiada wolną wolę i jest obdarzony inteligencją, każdy będzie mógł odpowiadać za siebie.

4. „Pamiętaj, że nie otrzymać tego czego się chce, to czasem wspaniały łut szczęścia”.

Ile razy nie spełniło się twoje marzenie? Ile razy nie udało się czegoś osiągnąć? A ile razy dzięki porażce uniknąłeś – całkiem nieświadomie – katastrofy? Nikt z nas nie wie, jak często nasze plany i marzenia mają destruktywny wpływ na istnienie. Nikt nie wie, jak często unikamy cierpienia wskutek zbiegu okoliczności, który uważamy niesłusznie za niefortunny.

5. „Ucz się zasad, abyś wiedział jak złamać je we właściwy sposób”.

Postępowanie zgodnie z zasadami czasami przeczy zdrowemu rozsądkowi. Mądry człowiek łamie przyjęte normy w taki sposób, by nikogo nie skrzywdzić i nie narazić się na gniew. Głupiec za każdym razem zostaje ukarany, gdyż nie chce mu się zastanowić nad swoimi działaniami.

6. „Nie pozwól, aby mała kłótnia, zraniła wielką przyjaźń”.

Ludzie często różnią się opiniami i przekonaniami. W wielu sprawach i przy wielu okazjach. Przyjaźń jest jedną z najważniejszych rzeczy w życiu dlatego nie wolno pozwolić, by sprzeczka o jakąś błahostkę zaprzepaściła lata przywiązania i zrozumienia.

7. „Kiedy uświadomisz sobie, że popełniłeś błąd, podejmij natychmiastowe kroki, aby go poprawić”.

Czasami się mylimy, czasami kogoś krzywdzimy. Nie ważne czy jest to działanie świadome czy kompletnie przypadkowe. Jednak moment, w którym uświadomimy sobie swoją pomyłkę powinien być również momentem, w którym decydujemy się ją naprawić. Jeśli kogoś obrazisz – przeproś; jeśli kogoś skrzywdzisz – napraw szkodę. [I tak przy okazji: jeśli popełnisz błąd ortograficzny – dopilnuj, by następnym razem go nie powtórzyć].

8. „Spędź trochę czasu w samotności każdego dnia”.

Zostając sam na sam ze swoimi myślami znajdziesz ocean niewyczerpanej inspiracji. Zatop się na kilka chwil w ciszy, całkowicie oddzielony od innych ludzi, a usłyszysz pieśń swojego ducha. Ta pieśń nigdy nie ustaje, lecz w towarzystwie nie słyszymy jej. Wsłuchaj się zatem w siebie każdego dnia; chociaż przez chwilę. Z pewnością poznasz tajemnice, których istnienia nawet nie podejrzewałeś.

9. „Otwórz swoje ramiona na zmianę, lecz nie wypuszczaj swoich wartości”.

Człowiek ma to do siebie, że bardzo łatwo przyzwyczaja się do swoich nawyków i przekonań. Czasami aż za bardzo. Jeśli rozmawiasz z kimś o odmiennych poglądach i zaczynasz odczuwać niepokój lub gniew znaczy, że twój umysł jest zamknięty. Brakuje ci tolerancji. A przecież każdy ma prawo do własnej opinii. W otwartości umysłu jednak również tkwi pułapka. Jeśli zaczniesz przyjmować wszystko jak leci, zatracisz własne poczucie świadomości. Najlepiej przyjąć w tym wypadku drogę środka – akceptować innych i dopuszczać możliwość zmiany własnych przekonań oraz pilnować, żeby nie popaść w bezkrytyczne przyjmowanie cudzego światopoglądu.

10. „Pamiętaj, że cisza jest czasem najlepszą odpowiedzią”.

Kiedy uczeń zadaje pytanie mistrzowi, zawsze otrzymuje odpowiedź. Nawet jeśli jego uszy nie zarejestrują żadnego dźwięku, odpowiedź zawsze wisi w powietrzu. Otrzymanie odpowiedzi nie zawsze jest równoznaczne z jej przyjęciem. Dlatego powinniśmy uczyć się słuchać pozazmysłowo.

11. „Żyj dobrym, honorowym życiem. Kiedy się zestarzejesz i pomyślisz o nim, będziesz mógł cieszyć się nim po raz drugi”.

Wspomnienia sprawiają, że żyjemy podwójnie. Jeśli myśląc o przeszłości uśmiechasz się znaczy, że dobrze wykorzystałeś swój czas. Człowiek honoru nie musi wstydzić się swoich czynów. Kiedy nadejdzie czas opuszczenia tego świata nie będzie czuł żalu.

12. „Kochająca atmosfera w domu jest fundamentem twojego życia”.

Wielu ludzi zdaje się zapominać o prawdziwym znaczeniu rodziny. Koncentrują się na karierze, zdobywaniu bogactwa i sławy – bliskich pozostawiając samym sobie. Miłość ograniczają do kilku słów skreślonych pospiesznie na urodzinowej karcie z życzeniami. A przecież żaden sukces nie ma znaczenia, jeśli nie można go dzielić z kochającymi ludźmi. Żaden medal, dyplom czy premia świąteczna nie ogrzeją serca w chłodną zimową noc.

13. „W niezgodzie z ukochanymi osobami, zajmuj się tylko obecną sytuacją. Nie przywołuj przeszłości”.

Kłótnia dwojga bliskich sobie osób może przerodzić się w wojnę dorównującą siłą wymianie nuklearnych ciosów. Życie nie składa się z samych przyjemnych zdarzeń. Przywoływanie ich w chwili gniewu prowadzi do pogłębiania konfliktu, a w ostatecznym rezultacie do zachwiania równowagi miłości. Zamiast kłócić się, próbujcie przedyskutować pojawiające się problemy na bieżąco, przeszłość traktując tylko jako źródło doświadczeń pomagających podejmować właściwe decyzje.

14. „Dziel się swoją wiedzą. To sposób na osiągnięcie nieśmiertelności”.

Zapisać się w sercach ludzi można na dwa sposoby: traktując ich jak zło konieczne i krzywdząc bez namysłu lub dzieląc się z nimi najcenniejszymi zdobyczami swojego życia. Najcenniejszym skarbem jaki posiadamy są nasze doświadczenia i wypływająca z nich mądrość. Dzielmy się zatem tym skarbem – będziemy wówczas mnożyć bogactwo.

15. „Bądź łagodny dla Ziemi”.

Szacunek dla środowiska, w którym żyjemy nie jest tylko kaprysem grupki zapaleńców. Jest ważny, ponieważ kiedy odejdziemy nasze dzieci i wnuki będą musiały mieszkać w pozostawionych przez nas warunkach. Niszcząc Ziemię, niszczymy naszych potomków. Eksploatując ponad miarę okradamy następne pokolenia. Nie z bogactw naturalnych, ale z możliwości realizowania marzeń.

16. „Raz do roku idź w miejsce, gdzie nie byłeś nigdy wcześniej”.

Jest takie miejsce na Ziemi, w którym zawsze tkwi tajemnica. To miejsce, w którym jeszcze nie byłeś. Kiedy się w nim znajdziesz spostrzeżesz coś wspaniałego. Wierz mi bądź nie, ale za każdym razem znajdzie się coś nowego. A co to da? Sam musisz się dowiedzieć.

17. „Pamiętaj, że najlepszym związkiem pomiędzy ludźmi jest taki, w którym miłość dla siebie nawzajem przewyższa waszą potrzebę drugiej osoby”.

Szczęśliwa miłość nie polega na potrzebie posiadania kogoś, lecz na oddaniu komuś siebie. Kiedy kochasz, nie myślisz o własnych potrzebach i zachciankach – w centrum uwagi znajdują się potrzeby drugiej osoby. Jeśli natomiast ważniejsze dla ciebie są własne marzenia, zastanów się czy to aby na pewno miłość.

18. „Oceniaj swój sukces poprzez to, co musiałeś oddać, aby go osiągnąć”.

Realizując marzenia prawie zawsze musimy coś zainwestować. We wszechświecie nie osiągniemy niczego bez oddania czegoś w zamian. Każda bowiem nagroda ma swoją cenę. Zatem o jej prawdziwej wartości świadczy twoje poświęcenie. Przyjrzyj się darom, którymi dzielisz się z wszechświatem, a poznasz wartość swoich sukcesów.

Potraktujcie powyższy wpis jako krótki wstęp do dalszych rozważań. Warto bardziej szczegółowo zastanowić się nad każdym z tych punktów z osobna. Jako całość stanowią wspaniały drogowskaz dla współczesnego człowieka. W poszukiwaniu swojego miejsca na Ziemi czerpmy z dobrych rad innych ludzi. Wówczas pewne rzeczy okażą się o wiele łatwiejsze niż początkowo sądziliśmy

DARMOWY EBOOK

„Jak stać się Słońcem?”

Pobierz ten poradnik który spowoduje, że rozświetlisz swoje wewnętrzne promienie i zaczniesz świecić swoim wewnętrznym blaskiem.

Poradnik najlepiej jest czytać minimum raz dziennie przez 21 dni. Im częściej będziesz go czytał, tym szybciej to się zadzieje.

Miłego i świetlistego odbioru ci życzę!

Wszystko to zaraz po podaniu imienia oraz adresu e-mail.

 

Nie będę wysyłać Ci spamu, Twój e-mail jest u mnie bezpieczny.

Wysyłając swoje dane, wyrażasz zgodę na ich przetwarzanie do wysyłki newslettera w celach marketingowych.
W każdej chwili możesz się wypisać.
Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

Proszę czekać na wiadomość

Dziękuję za rejestrację!

Umów się na bezpłatną sesję wstępną

WYPEŁNIJ FORMULARZ

Zapoznałem/am się z informacją o przetwarzaniu danych osobowych